Cost Comparison
 Introduction:

In order to get nutrients and energy, all humans must eat and consume food items. As a result, every family must set a budget aside for food. In just one month, the average American family of four will spend almost $500 on groceries alone. Many of these families live on tight budgets and every penny counts, therefore buying products that cost even a few cents less can make a difference in the long run.

Comparing the prices and finding the best store for grocery shopping 

 

can help people to get the most food for their money. 

Price comparison is not just a saving method for families. Large companies and organizations also need to perform such comparisons on a daily basis. Companies also need to reduce cost in order to increase profit.

 
 Material and step by step instructions:
In this project you will gather price information for certain food products from multiple sources. You will then perform some calculations and compare the prices to determine the best source.
Details of this project:
More information or support on this project is available for the members of ScienceProject.com. Material needed for project can be found at home or obtained locally.
 
 
 
Login to see more details Or Become a member now!